Ur ett ekonomiskt perspektiv
Detta är som sagt min frukost. Det är en joghurt som är helt vegetabilisk och är som på bilden volymen 0,75 liter! Denna lilla förpackning räcker i typ, två dagar för mig (till frukost och ett mellanmål varje dag) och kostar hela 23 kr! En vanlig naturell joghurt får du ge ungefär 12 kronor för och du får då en hel liter! DET kallar jag skillnad i pris. Det är samma sak med sojamjölken, den kostar lite över 20 kronor.

Men om man istället tänker på köttpriserna så blir det inte så farligt. Kött är ju inte direkt billigt medan bönor inte alls är särskilt dyrt. Om du köper denna förpackning som på bilden under som kostar ca 16 kr och räcker till två middagar och kockar lite makaroner till får du en otroligt billig middag. Sedan vill man ha en sallad till och grönsaker är ju inte superduper billigt direkt. Jag vet inte riktigt, sojaprodukterna är svin dyra men jag vet inte. Vi kanske sparar in på det eftersom vi inte äter kött vilket är ganska dyrt. Vad tror ni? :)

/ Julia

Men om man istället tänker på köttpriserna så blir det inte så farligt. Kött är ju inte direkt billigt medan bönor inte alls är särskilt dyrt. Om du köper denna förpackning som på bilden under som kostar ca 16 kr och räcker till två middagar och kockar lite makaroner till får du en otroligt billig middag. Sedan vill man ha en sallad till och grönsaker är ju inte superduper billigt direkt. Jag vet inte riktigt, sojaprodukterna är svin dyra men jag vet inte. Vi kanske sparar in på det eftersom vi inte äter kött vilket är ganska dyrt. Vad tror ni? :)

/ Julia
Kommentarer
Trackback